A A A
Trükkige
Üldinformatsioon

Kodus enteraalselt sondi kaudu toidetav patsient ei saa kätte vajalikku kogust valke, rasvu, süsivesikuid, elektrolüüte, vitamiine, mineraalaineid ja vedelikku tavalisest kodutoidust valmistatud sonditoidust.

 

Koduseks enteraalseks toitmiseks vajab patsient:

 • ettevalmistust raviks kodutingimustes (haige või tema hooldaja kurssi viimine raviskeemiga)
 • vastavat individuaalset raviskeemi, mis tagavad haigele stabiilse metaboolse seisundi
 • katkematut sidet ja tuge meditsiinipersonalilt
 • kontrolluuringuid enteraalse toitmise adekvaatsuse ja efektiivsuse hindamiseks
 • vajadusel arsti visiiti, retseptide väljastamist, vereproovide võtmist, toitumisolukorra hindamist ning (keskmiselt 1 kord iga 2 kuu tagant)
 • sonditoitude, toitmistarvikute olemasolu ja kättesaadavust, hoolduseks vajalike vahendite kättesaadavust
 • hospitaliseerimist, kui tekib kahtlus või ilmnevad komplikatsioonid või muud sümptomid, mille tõttu haige vajab statsionaarset ravi

 

Selleks, et patsient saaks kasutada enteraalset toitmist kodustes tingimustes, peab tal olema:

 • ettevalmistatud ligipääs seedetraktile (sond, gastrostoom, jejunostoom)
 • teda ravinud haigla osakonna arsti poolt suunamine ravitoitmiseks kodustes tingimustes
 • informatsioon väljavõtte vormis, milles on kirjas edaspidine ravitoitmine (tööstusliku toidu kasutamine)
 • toimiv seedetrakt vähemalt sellisel määral, mis lubab  manustada vähemalt 1000 kcal sonditoitu otse seedetrakti (või vähemalt 50% ööpäevasest energiavajadusest lapsele)

 

Kodust enteraalset toitmist vajavad eeskätt haiged, kellel on neelamishäired või takistus seedetrakti ülaosas (näiteks insuldi järgselt, amüotroofse lateraalse skleroosi (ALS), müasteenia ja müasteenilise sündroomi, müopaatia, polüneuropaatia, Parkinsoni tõve, Alzhaimeri tõve ja teiste neurodegeneratiivsete haiguste, polüskleroosi, laste tsereblaarparalüüsi korral). Sagedaseks näidustuseks on ka onkoloogilised haigused, krooniline pankreatiit, ägeda pankreatiidi tüsistused, tsüstiline fibroos, põletikulised soolehaigused (eelkõige  Chroni tõbi), ettevalmistus operatsiooniks ning kirurgiliste komplikatsioonide ravi ning rasedate pikaajaline oksendamine. Enteraalset toitmist kodustes tingimustes kasutatakse ka hooldust vajavatel haigetel, hooldushaiglates või eakate kodudes.

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.