A A A
Trükkige
Parkinsoni tõbi

Parkinsoni tõbi on neuroloogiline haigus. Enamasti avaldub see pärast 60. eluaastat. Haigusnähud süvenevad aastate jooksul järk-järgult. Alguses muutuvad teatud liigutused aeglasemaks ja kohmakaks. Aja möödudes arenevad tasakaaluhäired, igapäevatoimetustega on raske toime tulla. Kõige sagedasemad haigusnähud on lihasjäikus, käte, õlgade, jalgade ja näo värin, tahtmatud liigutused, liigutuste kooskõlastuse ja tasakaalu häired.

 

Parkinsoni tõve korral on õige toitumine väga tähtis. Kuigi see ei suuda peatada haiguse progresseerumist, saab õige toitumisega tugevdada tarbitavate ravimite efektiivsust ja muuta talutavamaks nende kõrvaltoimed. Lisaks aitab patsiendi hea toitumus kaasa optimaalse tervisliku seisundi ja hea enesetunde säilitamisele.

 

Parkinsoni tõbe põdeval patsiendil on keeruline säilitada ideaalset kehakaalu. Uuringud näitavad, et pea pooltel haigetel esineb haiguse algstaadiumis märkimisväärne kaalulangus. Sellel on kaks põhjust. Esiteks on keeruline süüa, sest patsiendil on raske kasutada söögiriistu, hammustada, närida ja neelata. Väga tihti on häiritud ka maitsmis- ja haistmismeel ning haigel tekib väga kiiresti täiskõhutunne. Väga sageli kaasneb haigusega ka halb tuju. Kõik see põhjustab isutust ning tarbitav toidu kogus väheneb.  Teiseks langeb kehakaal väga tihti seetõttu, et energia kulutamine on suurenenud. Energiat kulub tahtmatutele liigutustele, käte värinale, suurenenud lihaspingetele jne.

 

Et vältida kõhnumist, tuleb jälgida patsiendi toitumist.

 

Kuna haige energiavajadus on suur, kuid teda vaevab tihti isutus, peavad tema toiduportsjonid olema väikesed, kuid sagedased (vähemalt 5 korda päevas, parim on 6–7 korda päevas) ühtlaste vahedega (iga 2–3 tunni tagant). Soovitatakse süüa kergesti seeditavaid (aurutatud, vees keedetud või ahjus küpsetatud), toitainerikkaid (sisaldavad vajalikku kogust kaloreid ja toitaineid), värskelt valmistatud ja isu tõstvaid toite. Väga tähtis on see, et toidusedel oleks hästi mitmekülgne. Tuleks vältida rasvaseid, rasvas praetud toite, pakse suppe ja kastmeid, kõhupuhitust tekitavaid toiduaineid, kuna need on raskesti seeditavad ja jäävad makku pikemaks ajaks. Patsiendi söögisedelis peaks olema palju teraviljatooteid (leiba, küpsetisi, putrusid, makarone), täisväärtuslikke valke, mida saadakse lihast ja piimatoodetest, samuti puu- ja köögivilju (nii töötlemata kui ka keedetud juurvilju). Sööma peaks nii, et oleks rahuldatud haige energia-, valkude ja vitamiinide (eriti tähtsad on B-grupi vitamiinid) ning antioksüdantide vajadus.

 

Kui pingutustest hoolimata sööb haige ikkagi liiga vähe ja ta kaal ei tõuse, tuleks võtta kasutusele täisväärtuslik jook Nutridrink, mille väikeses koguses on palju energiat ja kõrge bioloogilise väärtusega valke. Lisaks saab haige ka kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Toode on vedelas vormis, mis lihtsustab tarbimist, sest patsient ei pea seda närima. Nutridrink on käepärastes pudelites ja on varustatud kõrrega, et patsiendil oleks lihtsam seda iseseisvalt juua.

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.