A A A
Trükkige
Insult

Haigete toitumine pärast insulti.

Ajuinsult on äge aju verevarustuse häire, mille põhjustab veritsus veresoonest ajju või tromb ajuveresoontes. Insult võib põhjustada jäsemete halvatust, nägemise halvenemist, kõnehäireid ja teisi tunnetushäireid, neelamishäireid. Kui insult oli laiaulatuslik, on haige enamasti teadvuseta.

 

Teadvusetus või neelamishäire tähendab seda, et toidu ja jookide tarbimine suu kaudu ei ole võimalik või on lausa ohtlik. Teatud aja möödudes pärast insulti toimuvad metaboolsed muutused, mis põhjustavad kiiremat ainevahetust, tõstavad energiavajadust ja kiirendavad valkude lagunemist organismis.

 

Erivajadustega haiged puutuvad kokku toiduvalmistamise probleemiga, nad ei saa kasutada söögiriistu ega suuda süüa hooldaja abita ning seetõttu tuleb neid toita.

 

Kui haige saab süüa, kuid tal ei ole söögiisu, tuleb valmistada võimalikult erinevaid, maitsvaid ja hästi lõhnavaid toite. Toiduratsioonis peab olema taine liha, kala, piimatooted, puu- ja köögiviljad, B-grupi vitamiinide rikkad toidud (must leib, puder), mis tõstavad isu, parandavad südame tööd, närvisüsteemi ja lihaste tegevust.

 

Tuleks vältida raskesti seeditavaid toite (herneid, ube, kapsast) ja rasvas praetud toite. Päevas võiks olla 5–6 või lausa 7 väiksemat söögikorda. Valkude ja kalorite koguse suurendamiseks võib toidule lisaks anda spetsiaalseid täisväärtuslikke jooke (nt Nutridrink), mida saab süüa nii söögikordade vahel kui ka söögi ajal.

 

Kõige keerulisem on haigetega, kes ei saa neelamisraskuste tõttu süüa suu kaudu, sest oht toitu kurku tõmmata on väga suur. Sellisel juhul on abi toitmisest sondi või gastrostoomi kaudu.

 

Nasogastraalsond võib maos olla kuni 6 nädalat. Kui patsient vajab sondiga toitmist üle 6 nädala tuleks talle paigaldada gastrostoom. Sondi või gastrostoomi kaudu manustatakse eelistatult tööstuslikult valmistatud valmis sonditoitu, sest selle toiteväärtus on kõrge, see on steriilne, ohutu ja seda on mugav kasutada. Haige toitmine sondi või gastrostoomi kaudu toimub alati arsti järelevalve all.

 

Tähelepanu! Insuldihaiget ohustab alatoitumine , kui kaasneb puue või halvatus, häiritud on liikumine ja eneseteenindamine, kui tal on neelamishäireid, ta on meelemärkuseta või haiglaravil.