A A A
Trükkige
Laste toitumine

Mida peaksid sööma haiguse ajal lapsed?

 

Haige organism kaotab palju energiat ja seetõttu on väga tähtsaks ravi osaks õige toitumine. Väga olulised on ka toidust saadavad mineraalained ning vitamiinid. Toitumine lapseeas on aga erakordselt tähtis.

 

Lapse ebapiisav toitumine pärsib nii tema füüsilist kui vaimset arengut. Toidust saadav energia tagab eluliselt tähtsate protsesside toimimise:

 

  • toimuvad keemilised ja metaboolsed reaktsioonid
  • säilitatakse kehatemperatuur
  • aktiveeritakse organismi kaitsefunktsioonid

 

Energia mõjutab lihaste aktiivsust ja närvisignaalide edasikandumist. Energiat on vaja uute rakkude ülesehitamiseks, mis omakorda on aluseks kasvamisele.

 

Kasvava lapse energiavajadus on väga suur. Kõige rohkem energiat 1 kg kehamassi kohta vajab laps  esimesel kahel eluaastal ja puberteedieas. Lapse haigestumisel kaasneb sellega sageli haigusest tingitud suurem energiavajadus ja haigusest kurnatud organism võib vajada peaaegu topeltkoguse energiat.

 

Alatoitumise probleem on eriti tõsine haiglaravil. Lausa 40% haiglaravil olevatest lastest on alatoitumuses/väärtoitumuses. See aga raskendab võitlust haigustega, vähendab ravi efektiivsust ja pikendab ravi .

 

Kahjuks ei saa kõik haiged lapsed süüa suu kaudu. Sel juhul tuleb nende toitmiseks kasutada spetsiaalselt selleks otstarbeks valmistatud tööstuslikke sonditoitusid, mis katavad nende energia ja toitainete vajadused:

  • see on kindla koostisega ja täpselt doseeritav
  • selles puuduvad liigsed koostisosad
  • see on madala osmolaarsusega ja seetõttu organismile hästi talutav

 

Lastele sobivad spetsiaalsed vanusele kohandatud energia- ja toitainetesisaldusega sonditoidud: