A A A
Trükkige
Laste toitumine

Mida peaksid sööma haiguse ajal lapsed?

 

Haige organism kaotab palju energiat ja seetõttu on väga tähtsaks ravi osaks õige toitumine. Väga olulised on ka toidust saadavad mineraalained ning vitamiinid. Toitumine lapseeas on aga erakordselt tähtis.

 

Lapse ebapiisav toitumine pärsib nii tema füüsilist kui vaimset arengut. Toidust saadav energia tagab eluliselt tähtsate protsesside toimimise:

 

  • toimuvad keemilised ja metaboolsed reaktsioonid
  • säilitatakse kehatemperatuur
  • aktiveeritakse organismi kaitsefunktsioonid

 

Energia mõjutab lihaste aktiivsust ja närvisignaalide edasikandumist. Energiat on vaja uute rakkude ülesehitamiseks, mis omakorda on aluseks kasvamisele.

 

Kasvava lapse energiavajadus on väga suur. Kõige rohkem energiat 1 kg kehamassi kohta vajab laps  esimesel kahel eluaastal ja puberteedieas. Lapse haigestumisel kaasneb sellega sageli haigusest tingitud suurem energiavajadus ja haigusest kurnatud organism võib vajada peaaegu topeltkoguse energiat.

 

Alatoitumise probleem on eriti tõsine haiglaravil. Lausa 40% haiglaravil olevatest lastest on alatoitumuses/väärtoitumuses. See aga raskendab võitlust haigustega, vähendab ravi efektiivsust ja pikendab ravi .

 

Kahjuks ei saa kõik haiged lapsed süüa suu kaudu. Sel juhul tuleb nende toitmiseks kasutada spetsiaalselt selleks otstarbeks valmistatud tööstuslikke sonditoitusid, mis katavad nende energia ja toitainete vajadused:

  • see on kindla koostisega ja täpselt doseeritav
  • selles puuduvad liigsed koostisosad
  • see on madala osmolaarsusega ja seetõttu organismile hästi talutav

 

Lastele sobivad spetsiaalsed vanusele kohandatud energia- ja toitainetesisaldusega sonditoidud:

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.