A A A
Trükkige
Täiskasvanute toitumine

Eakate haigete toitumine

 

Eakate ebapiisava toitumise põhjus on sageli toidust mittehoolimine, kokkuhoid või rahaliste vahendite puudus. Lisaks halveneb vananevas organismis toimuvate muutuste tõttu toitainete omastamine, muutub maitsemeel ja kaob isu.

 

Hammaste puudumine muudab närimise raskeks. Eakad on sagedamini haiged ning iga haigus, ka tavaline ja ohutu külmetus, võib tähendada isutust või lausa täielikku nälgimist. Kui noored inimesed tulevad kergelt tagasi tavatoitumise juurde, siis eakad ei saa või ei suuda nende toitumisvajadustele vastava toitumise juurde naasta.

 

Kehv toitumine või ebaregulaarne söömine võib põhjustada kehakaalu langust, lihasjõu vähenemist ja füüsilise seisundi halvenemist. Organismi vastupanuvõime vähenemise tõttu on eakad vastuvõtlikumad infektsioonidele. Alatoitumus/väärtoitumus halvendab kõigi siseorganite tööd.

 

Kuidas aidata?

Tuleb pöörata rohkem tähelepanu toidukordadele ja toidu kvaliteedile. Tuleb kanda hoolt selle eest, et toit oleks meeldiva välimusega ja kui võimalik, tuleks kutsuda patsient sööma laua äärde. Erivajadusega inimesed vajavad abi, et osta ja valmistada toitu, vajadusel tuleb neid ka toita.

 

Kui haige saab söömisega ise hakkama

Toitu (4-5 korda päevas) tuleb valmistada naturaalsetest toiduainetest: taisest lihast, kalast, piimast, keedetud köögiviljadest ning B-grupi vitamiine sisaldavatest toiduainetest (must leib, puder). Ei soovitata raskesti seeditavaid toiduaineid (oad, kapsad) ning praetud toite, mis jäävad makku pikemaks ajaks. Eakaid inimesi vaevab tihti kõhukinnisus, seepärast tuleb toidusedelisse lisada toite, milles on palju kiudaineid: juurviljamahlu, kuivatatud puuvilju.

 

Kui puudub söögiisu

Soovitatakse süüa väikeste portsjonitena ja tihedamini (6-7 korda päevas). Selleks, et toiduga saaks rohkem valke ja energiat, võib lisaks pakkuda spetsiaalseid jooke. Täisväärtuslikke jooke (nt Nutridrink) võib juua ka söögikordade vahel või lausa nende asemel.

Eaka toitmine suu kaudu võib neelamisraskuste tõttu olla ohtlik (lämbumise oht). Sellisel juhul võib olla abiks nasogastraalsondiga toitmine. Kui kavandatakse pikemaajalist toitmist sondi kaudu, on parem toita patsienti gastrostoomi kaudu.

 

Teie lähedast ohustab alatoitumine/väärtoitumine, kui:

ta elab üksi ja tal on liikumisraskused, esineb käte värisemist, lihaste kõhetumist, närimisraskusi, dementsust, ta on apaatne, ta sööb väga harva sooja ja mitmekesist toitu, teda vaevavad eakatele iseloomulikud haigused, teda on opereeritud või hospitaliseeritud. Ärevust tekitavad tundemärgid on jõu kadumine, kaalu langus ja apaatia.

Privaatsusseaded

Siin saate igal ajal kuulutada ja muuta küpsise seadeid.

Hädavajalikud küpsised

Need on veebisaidi toimimiseks vajalikud küpsised ja neid ei saa välja lülitada. Tavaliselt salvestatakse need küpsised ainult vastuseks teie toimingutele, mis sisuliselt kujutavad endast teenuste tellimist (teie privaatsuseelistuste seadistamine, sisselogimine, vormide täitmine jne). Te saate seadistada oma veebilehitseja neid küpsiseid keelama või nende eest hoiatama, kuid nende küpsiste keelamise korral veebisaidi mõni osa ei toimi.

Analüüsiküpsised

Need küpsised võimaldavad meil lugeda külastusi ja liikluse allikaid, et mõõta ja parandada meie veebisaidi toimimist. Nad näitavad meile, millised leheküljed on kõige populaarsemad ja millised on kõige vähem populaarsed ning kuidas külastajad veebisaidil ringi liiguvad. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa me teada, kui te meie veebisaiti külastate, ega saa veebisaidi toimimist jälgida.

Personaliseerimisküpsised

Need küpsised võimaldavad parandada veebisaidi funktsionaalsust ja isikupära teie jaoks. Peale meie võivad selliseid küpsiseid salvestada kolmandad isikud, kelle teenused me oleme oma veebilehtedele lisanud. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei pruugi need teenused või osa neist korralikult toimida.

Sihtteabeküpsised

Neid küpsiseid võivad meie veebisaidi kaudu salvestada meie reklaamipartnerid selleks, et saada ülevaade teie huvidest ja näidata teile teistel veebisaitidel asjakohaseid reklaame. Need küpsised ei salvesta otseselt isikuandmeid, vaid põhinevad teie veebilehitseja ja internetiseadme tuvastamisel. Kui te neid küpsiseid ei luba, ei saa te täpselt sihitud reklaami. Lisateavet leiate meie küpsiste kasutamise teatisest.